Geras vonios kambario apšvietimasSuplanuokite tobulą apšvietimą vonios kambaryje

Vonios kambarys yra pirmoji vieta, kurioje apsilankome ryte, ir paskutinė – vakare prieš miegą. Jaukios atmosferos vonios kambarys yra geriausias būdas pozityviai pradėti dieną ir ją užbaigti atpalaiduojančiai. Harmoningas vonios kambario apšvietimas čia vaidina esminį vaidmenį. Mūsų rekomendacijos gali padėti rasti tinkamą vonios kambario apšvietimą.

Apšvietimo paaiškinimas – ką reiškia kelvinas, Ra, liumenas ir liuksas?

Apšvietimas yra svarbi interjero dizaino dalis, galinti turėti didelės įtakos kambario atmosferai ir nuotaikai. Spalvos temperatūra, perteikimas, ryškumas ir apšvietimas čia vaidina svarbų vaidmenį.

Spalvos temperatūros iliustracija su skirtingomis kelvino vertėmis (© iStock.com/SuriyaKK)

Spalvos temperatūra (kelvinai) – kiek šviesa yra šilta ar šalta

Spalvos temperatūra apibrėžia, kaip suvokiama šviesos spalva. Nurodoma, kiek šilta ar šalta atrodo šviesa; matuojama kelvinais (K). Kuo didesnė kelvino reikšmė, tuo šaltesnė šviesa atrodo (melsva). Tuo tarpu mažesnės kelvino vertės suvokiamos kaip šiltesnė šviesa (gelsva). Pavyzdžiui, įprastų lempučių spalvos temperatūra yra apie 2700 K, todėl jos atrodo šiltesnės ir gelsvos spalvos. Priešingai, dienos šviesos spalvos temperatūra yra nuo 5000 iki 6500 K, ji atrodo šaltesnė su melsvu atspalviu.

Įvairios apšvietimo nuotaikos vonios kambaryje su Geberit ComfortLight apšvietimo koncepcija (© Geberit)

Apskritai, išskiriamos skirtingos baltos šviesos kategorijos:

  • Šiltai balto tono spalvos temperatūra yra žemesnė nei 3300 K, ji sukuria šiltą, jaukų apšvietimą. Jis dažnai naudojamas gyvenamosiose patalpose, pavyzdžiui, miegamuosiuose, svetainėse ar koridoriuose.
  • Neutraliai baltos arba universalios baltos spalvos temperatūra yra nuo 3300 iki 5300 K, ji sukuria maloniai ryškią šviesą, naudojamą darbo vietose, pavyzdžiui, biuruose, mokyklose ir bibliotekose.
  • Šaltai baltos arba dienos šviesos baltos spalvos temperatūra viršija 5300 K, ji suteikia šaltą, melsvą šviesą, kuri dažnai naudojama operacinėse, laboratorijose, pramoninėse patalpose ir kitose vietose, kur reikalingas didesnis susitelkimas ir dėmesys.

Spalvų perteikimas (Ra vertė)

Spalvų perteikimas yra susijęs su tuo, kaip natūraliai atrodo objektų spalvos tam tikromis apšvietimo sąlygomis. Vonioje tai ypač svarbu žiūrint į veidrodį, kad būtų matomi natūralūs odos ir plaukų atspalviai bei drabužių ar makiažo spalva.

Tai rodo Ra vertė, dar vadinama CRI (spalvų atvaizdavimo indeksas). Skalėje nuo 0 iki 100 ji nurodo, kaip tiksliai šviesos šaltinis perteikia objektų spalvas, palyginti su natūralia dienos šviesa. Kuo didesnė vertė, tuo perteikiamos spalvos artimesnės originalui. 100 Ra vertė atitinka spalvų perteikimą natūralioje dienos šviesoje. Esant mažesnėms Ra vertėms, spalvos atrodo iškraipytos arba pakeistos. Apskritai aukšto lygio spalvų perteikimas padeda sukurti natūralią, malonią atmosferą kambariuose.

Mūsų patarimas: 80 Ra ir didesnės vertės yra geras atskaitos taškas kuriant interjerą. Vonioje rekomenduojama didesnė nei 90 Ra vertė natūraliam odos atspalvių perteikimui užtikrinti.

Iliustracijoje parodyta, kaip šviesa atsispindi nuo paviršių ir suvokiama žmogaus akimis (© Tribecraft). Lemputės šviesa sklinda visomis kryptimis; jos ryškumas išreiškiamas liumenais. Kai šviesa pasiekia į paviršių, tai vadinama apšvieta, kuri matuojama liuksais. Žmogaus akis suvokia šviesos spalvą – ar ji labiau gelsva, ar melsva. Ši spalvos temperatūra nurodoma kelvinais.

Ryškumas (liumenas)

Liumenų (lm) vertė rodo šviesos šaltinio ryškumą. Kuo didesnė liumenų vertė, tuo ryškesnė šviesa.

Apšvieta (liuksas)

Apšvieta apibrėžia, kiek šviesos patenka ant tam tikro paviršiaus tam tikru atstumu nuo šviesos šaltinio, ir matuojamas liuksais (lx). Kuo didesnė liukso vertė, tuo ryškesnis ir intensyvesnis atitinkamo paviršiaus apšvietimas. Liukso vertė yra svarbi norint užtikrinti, kad kambario apšvietimas būtų pakankamai ryškus ir malonus akims.

Mūsų patarimas. Apšvietai ir ryškumui daug poveikio turi aplinkinės sienos, jų tekstūra ir spalva. Kai tik įmanoma, visada įvertinkite apšvietimo sprendimą realistiniame kontekste su tinkamo dydžio vonios kambariu, sienų spalvomis ir medžiagomis.

Patarimai, kaip optimaliai apšviesti vonios kambarį

1 patarimas. Tiesioginio ir netiesioginio apšvietimo derinys

Interjero dizaineriai stengiasi atrasti gerą tiesioginio ir netiesioginio apšvietimo vonios kambaryje balansą.

  • Tiesioginis apšvietimas Lempos su fokusuotu šviesos spinduliu sukuria tiesioginį apšvietimą. Tai lemia šešėlių susidarymą ir suteikia natūralų ryškumą (jei apšviesta iš viršaus). Tačiau tiesioginis apšvietimas taip pat sukuria didelius kontrastus, o kai kuriais atvejais nepalankius šešėlius.
  • Išsklaidytas apšvietimas Išsklaidytas apšvietimas atsiranda tada, kai šviesos spindulį filtruoja arba išsklaido uždanga ar šešėlis.
  • Netiesioginis apšvietimas Esant netiesioginiam apšvietimui, šviesos šaltinis atsispindi nuo daikto arba sienos. Tiek išsklaidytas, tiek netiesioginis apšvietimas šviesą paskirsto tolygiau, tačiau šiuos sprendimus naudojant atskirai, jis suteikia tik blankų apšvietimą.

2 patarimas. Derinkite nuo penkių iki septynių šviesos šaltinių

Norint sukurti subalansuotą apšvietimą įvairioms veikloms, rekomenduojama derinti kelis šviesos šaltinius. Kiekis priklauso nuo patalpos dydžio, norimo apšvietimo tipo ir intensyvumo bei individualių reikalavimų.

Švedų interjero dizainerė Frida Ramstedt sukūrė „5–7 taisyklę“, susijusią su apšvietimu. Ji mano, kad kiekviename kambaryje turėtų būti nuo penkių iki septynių šviesos šaltinių. Kai kurie žmonės netgi rekomenduoja iki devynių šaltinių. Kitas jos patarimas – naudoti apšvietimą iš skirtingų kategorijų.

Vonios kambaryje rekomenduojamas šių apšvietimo tipų derinys:

  • Pagrindinis apšvietimas. Paskirsto šviesą po visą kambarį, pavyzdžiui, lubiniai šviestuvai, vonios veidrodis su apšvietimu arba veidrodinė spintelė su apšvietimu.
  • Baldinis apšvietimas. Pabrėžia įdomius elementus ir sukuria tam tikrą atmosferos pojūtį, pavyzdžiui, apšviečia atviras baldų zonas arba sritis po baldais.
  • Atmosferinis apšvietimas. Daugiausia naudojamas dekoratyviniais tikslais, pavyzdžiui, prožektoriai, nukreipti į objektą, lempučių girliandos ar žvakės.
  • Įrangos apšvietimas. Santechnikos gaminiai su integruotais šviesos šaltiniais, suteikiančiais papildomas funkcijas, pavyzdžiui, vandens nuleidimo mygtukai su orientacine lempute, kuri įsijungia vos kam nors prisiartinus prie tualeto.
Grafikoje pavaizduotos skirtingos vonios kambaryje apšviestos zonos šalia WC puodo, prausimosi vietos ir dušo (© Tribcraft)

Papildomi šviesos šaltiniai, naudojami vonios kambario dizainui:

  • Baldų interjero apšvietimas, pavyzdžiui, stalčių apšvietimas
  • Didinamasis veidrodis su apšvietimu
  • Indikacinės lemputės, rodančios įrenginio būseną

Pavaizduotame vonios kambaryje patalpa ir veidrodis optimaliai apšviesti dėl tiesioginio ir netiesioginio apšvietimo šaltinių derinio. Veidrodinė spintelė su apšvietimu naudojama kaip pagrindinis vonios kambario šviestuvas. Taip pat galima įrengti veidrodį su apšvietimu. Nišos šviestuvai veidrodinėje spintelėje ir duše elegantiškai apšviečia naudojamas erdves. Vandens nuleidimo mygtuko apšvietimas ir apšvietimas po WC puodu bei vonios baldais yra architektūrinis akcentas, kuris taip pat prisideda prie namų atmosferos.

Geberit sprendimai harmoningam vonios kambario apšvietimui

Geberit vonios kambario apšvietimui naudojami prijungti šviesos šaltiniai, siekiant sukurti harmoningą apšvietimą ir optimalias apšvietimo sąlygas įvairiems reikalavimams. Vonios kambario gaminiai tampa šviesos šaltiniu, kurį galima pritaikyti prie jūsų kasdienybės.

Trumpai apie Geberit ComfortLight apšvietimo koncepcijos pranašumus:

  • Santechnikos gaminiai ir vonios baldai su Geberit ComfortLight išryškina kambarį ir suteikia puikų apšvietimą bet kuriuo paros metu.
  • Reguliuojamas ryškumas ir šviesios spalvos užtikrina gerą savijautą vonios kambaryje.
  • Prijungtus šviesos šaltinius galima valdyti vienu metu ir puikiai suderinti vienu mygtuko paspaudimu.

Natūralaus apšvietimo nuotaikos naudojant ComfortLight

Šviesa daro didelę įtaką mūsų savijautai. Balta, ryški šviesa mus pažadina, o prislopinta, šilta šviesa atpalaiduoja. Santechnikos gaminiai ir vonios baldai su Geberit ComfortLight kuria įspūdį suderindami spalvų temperatūrą ir ryškumą: nuolatinio pritemdymo režimu ryški šviesa automatiškai tampa šaltesnė, o tamsesnė – šiltesnė. Taip sukuriamos natūralaus apšvietimo sąlygos vonios kambariui ir jauki atmosfera.Daugiau informacijos apie Geberit ComfortLight rasite mūsų svetainėje.

Atraskite Geberit ComfortLight galimybes

Vyras ir moteris puikiai apšviestame vonios kambaryje su Geberit ONE vonios kambario baldais ir keraminiais prietaisais (© Geberit)
Pasirinkite informacinį tašką paveiksle

Į ką turėčiau atkreipti dėmesį apšviesdamas vonios kambarį?Specialistų patarimai

Apšvietimo specialistas Andreasas Janseris šviesos laboratorijoje Geberit būstinėje Rapersvilyje-Jonoje, Šveicarijoje (© Geberit)

Gaminių vadovas ir kvalifikuotas elektrikas Andreasas Janseris suvaidino svarbų vaidmenį kuriant Geberit ComfortLight apšvietimo koncepciją. Jis ir jo kolega daug dirbo siekdami sukurti optimalų vonios kambario apšvietimą Geberit būstinėje esančioje šviesos laboratorijoje, kurioje įrengtos kilnojamos sienos ir lubos, keraminiai prietaisai, baldai ir stiklinės pertvaros. Čia specialistas yra pasirengęs duoti keletą patarimų apie vonios kambario apšvietimą.

Vonios kambario produktai